Nowa odsłona zegarków Vostok Europe SSN 571

Litewska marka Vostok Europe powraca w wielkim stylu! Czasomierze tej firmy pokochał każdy, kto ceni sobie niezawodność, najwyższą jakość i doskonałą precyzję wykonania. Nie inaczej jest w przypadku najnowszej kolekcji Vostok Europe SSN 571, którą z ogromną przyjemnością przedstawiamy w poniższym artykule.

Kolekcja  Vostok Europe SSN 571 i jej znaczenie dla marki 

Zegarki Vostok Europe zostały docenione przez najbardziej wymagających pasjonatów zegarmistrzostwa. Litewska marka słynie z niebywałej precyzji w projektowaniu i wykonaniu zegarków.  Cechą wyróżniającą modele  VE jest nawiązanie do kluczowych sukcesów inżynierów radzieckich, które znajduje swoje odzwierciedlenie w wyglądzie zegarków. Seria Vostok Europe SSN 571 jest jednak kolekcją przełomową – inspiracją do jej stworzenia były już nie radzieckie osiągnięcia, a amerykańska myśl techniczna. Nazwa serii nawiązuje do pierwszego okrętu podwodnego USS SSN 571 Nautilus, w którym po raz pierwszy zastosowano napęd atomowy. Łódź stała się oknem na nowe rozwiązania (USS Nautilus zapoczątkował używanie napędu atomowego we wszystkich okrętach). Podobnie kolekcja  Vostok Europe SSN 571 nadała nowego kierunku w przemyśle zegarkowym.

Zegarki Vostok Europe SSN 571 - przełomowa kolekcja dla marki VE

Źródło inspiracji dla zegarków Vostok Europe SSN 571 – okręt podwodny USS Nautilus

USS Nautilus jest prawdopodobnie najsłynniejszym okrętem podwodnym na świecie. Był pierwszy pod wieloma względami:  pierwszy atomowy okręt podwodny, pierwszy okręt podwodny, który przepłynął pod biegunem północnym, a także ustanowił wiele rekordów wytrzymałości w operacjach podwodnych.

Okręt USS Nautilus

Nautilus został zbudowany pod kierownictwem kapitana marynarki wojennej USA Hymana G. Rickovera, genialnego inżyniera urodzonego w Rosji, który w 1946 roku dołączył do amerykańskiego programu atomowego. W 1947 roku objął kierownictwo nad programem napędu jądrowego marynarki wojennej i rozpoczął prace nad atomowym okrętem podwodnym. Uważany przez swoich krytyków za fanatyka, Rickover zdołał opracować i dostarczyć pierwszą na świecie atomową łódź podwodną na wiele lat przed terminem. W 1952 r. stępkę pod Nautilusa położył prezydent Harry S. Truman, a 21 stycznia 1954 r. pierwsza dama Mamie Eisenhower rozbiła butelkę szampana na dziobie okrętu podczas jego wodowania na Tamizie w Groton w stanie Connecticut. Oddany do użytku 30 września 1954 r., po raz pierwszy popłynął z napędem atomowym rankiem 17 stycznia 1955 r. Znacznie większy od poprzedzających go spalinowo-elektrycznych okrętów podwodnych, Nautilus mierzył 319 stóp i wynosił 3180 ton. Mógł pozostawać w zanurzeniu przez niemal nieograniczony czas, ponieważ jego silnik atomowy nie potrzebował powietrza, a jedynie bardzo niewielką ilość paliwa jądrowego. Zasilany uranem reaktor jądrowy wytwarzał parę, która napędzała turbiny napędowe, dzięki czemu Nautilus mógł poruszać się pod wodą z prędkością przekraczającą 20 węzłów.

Niezwykłe źródło inspiracji dla zegarków Vostok Europe SSN 571 - okręt USS Nautilus

Modele dostępne w kolekcji Vostok Europe SSN 571

W kolekcji Vostok Europe SSN 571 dostępne są  zegarki typu diver, o imponującym stopniu wodoszczelności 300m (poziom taki pozwala na użytkowanie zegarka podczas nurkowania z butlą tlenową). Jak na divery przystało, zegarki posiadają obrotowy bezel i czytelne wskazówki typu plongeur, które nie utrudniają funkcjonalności zegarka na dużych głębokościach.

Motyw łodzi podwodnej z podpisem Nuclear Submarine SSN571 widoczny jest na zakręcanym deklu oraz cyferblatach czasomierzy z tej kolekcji. Zegarek jest całkiem sporych rozmiarów – jego średnica wynosi 45 mm, dzięki czemu możliwe jest obsługiwanie go w rękawiczkach. Czasomierze VE wyposażono w 15 rurek trytowych, które w przeciwieństwie do masy luminescencyjnej świecą własnym światłem, bez konieczności naświetlania. Rurki zostały umieszczone na każdym indeksie godzinowym oraz na wskazówkach.

Co znajdziemy w kolekcji Vostok Europe SSN 571

Dwie kategorie zegarków Vostok Europe SSN 571 – klasyczny automat i kwarcowy chronograf

Jednym z najważniejszych aspektów dla sympatyków sztuki zegarmistrzostwa jest zastosowany w danym modelu mechanizm.  Marka Vostok Europe wyszła naprzeciw oczekiwaniom zarówno pasjonatów mechanizmu kwarcowego jak i automatycznego – te dwa warianty dostępne są kolekcji SSN 571.

W serii Vostok Europe SSN 571 Nuclear Submarine Automatic znajdziemy modele z automatycznym mechanizmem Seiko Epson NH35. Dużym atutem tego mechanizmu jest 42-godzinna  rezerwa chodu. Modele, w których zastosowano mechanizm automatyczny mogą poszczycić się jednolitą tarczę z giloszowanym wzorem, do złudzenia przypominającą taflę oceanu. 

W drugim wariancie, Vostok Europe SSN 571 Nuclear Submarine Chrono zastosowano mechanizm kwarcowy opracowany przez Seiko – Epson VK61. Modele kwarcowe posiadają subtarcze do odczytywania pomiaru ze stopera oraz dwa dodatkowe przyciski na koronce.

Dwa warianty zegarków Vostok Europe SSN 571 – klasyczny automat i kwarcowy chronograf

Edycja specjalna zegarka Vostok Europe SSN 571 Benediktas Vanagas 

Vostok Europe, jak na wyrafinowaną markę przystało, tworzy limitowane edycje swoich kolekcji. Zwykle ilość sztuk zegarków nie przekracza 3000. 

Flagowym modelem w serii Vostok Europe SSN 571 był projekt stworzony we współpracy z ambasadorem marki, Benediktasem Vanagasem. Znany litewski kierowca rajdowy został inspiracją do zaprojektowania zegarka Vostok Europe SSN 571 Benediktas Vanagas. Na deklu umieszczono trójwymiarowy grawer odwzorowujący zdjęcie sportowca, a na tarczy widnieje jego podpis. Zegarek ten będzie możliwy do nabycia w pierwszym kwartale 2021, ale w naszej ofercie jest już dostępny w trybie pre-order. Jeśli chcecie dowiedzieć się więcej na temat tego modelu, zapraszamy do przeczytania naszego szczegółowego artykułu na jego temat: https://www.zegarek.net/przewodnik/aktualnosci/przedsprzedaz-zegarka-vostok-europe-benediktas-vanagas.html

Edycja specjalna zegarka Vostok Europe SSN 571 Benediktas Vanagas na start kolekcji

Zegarki Vostok Europe SSN 571 jako zestaw prezentowy

Nie można nie wspomnieć o dodatkach, które oferuje producent. W kolekcji Vostok Europe SSN 571, do każdego zakupionego modelu zegarka dostajemy wodoszczelny drybox w formie małej, eleganckiej walizki.

Do zestawu dołączono również dwa wymienne paski: silikonowy, idealny do pływania i nurkowania oraz skórzany, który świetnie sprawdzi się do codziennych stylizacji oraz śrubokręt do ich wymiany. Jako uzupełnienie wiedzy o kolekcji, dołączono książeczkę z opisem historii niezwykłego okrętu USS Nautilus.

Edycja specjalna zegarka Vostok Europe SSN 571 Benediktas Vanagas na start kolekcji

Dodaj komentarz