Jak odróżnić zegarek złoty od zegarka w kolorze złota?

Zegarek ze złota, czy pozłacany?

Kupując zegarek w złotym kolorze wiele osób myśli, że kupuje zegarek złoty – bo w końcu ma taki kolor! Jednak wcale tak nie musi być. Dzisiaj można znaleźć zegarki w każdym kolorze jaki tylko nam się zamarzy. Do tego nawet ceny modeli wykonanych ze stali mogą być bardzo wysokie, zatem i po tym nie odróżnimy z czego zegarek jest wykonany. Na początku powinniśmy sobie zdefiniować czy zależy nam na zegarku  ze złota jako z kruszcu czy też zadowoli nas zegarek w złotym kolorze. Warto od razu zaznaczyć, że zegarki bardzo tanie i mało znanych marek na pewno nie będą ani złote, ani pozłacane, a zapewne nawet nie pokryte PVD tylko po prostu pokryte złotą farbą. Im niższa cena zegarka mało znanej marki, tym gorsze jego wykonanie. Te najpopularniejsze dzisiaj zegarki kupowane po kilkanaście złotych na portalach aukcyjnych z pewnością są tylko pomalowane i po kilku tygodniach użytkowania złoty kolor z nich zejdzie.

          

Zegarek pozłacany, nie znaczy gorszy!

Z kolei zegarki renomowanych marek jak Casio, DKNY, Adriatica, Swatch czy Lorus z pewnością zostały wykonane tak, aby kolor złoty był trwały i przypominał do złudzenia prawdziwy kruszec. Zwykle w takich zegarkach kolor złoty uzyskuje się nakładając na stal powłokę PVD. Jest ona bardzo trwała i nawet przy codziennym użytkowaniu przez co najmniej 5 lat powłoka ta nie powinna nosić śladów użytkowania.

           

Jak sprawdzić, czy nasz zegarek jest złoty?

Zegarki złote można odróżnić przede wszystkim po tym, że są produkowane przez najlepsze i najdroższe manufaktury świata. Ceny zegarka wykonanego chociaż częściowo ze złota nie spadają poniżej 5 tysięcy złotych za nowy model. Najczęściej spotyka się zegarki, w których koperta wykonana jest ze złota, a do niej dołączony jest gustowny pasek skórzany. Jednakże można wybrać też modele gdzie i koperta i bransoleta wykonane są z tego kruszcu. Cena takich zegarków sięga nierzadko 10-15 tysięcy. Złoto wykorzystywane do wykonania takich zegarków najczęściej jest prób 14 lub 18 karatów. Mimo wszystko jest to dość miękki materiał, który łatwiej zarysować niż stal pokrytą powłoką PVD.

                                            

Do każdego zegarka wykonanego chociaż w części ze złota dołączany jest certyfikat potwierdzający próbę kruszcu oraz jego zawartość w gramach w wadze całego zegarka. Warto upomnieć się o certyfikat, ponieważ w wypadku gdy będziemy chcieli odsprzedać zegarek lub też sprawdzić jego wartość. Gdy kupujemy zegarek nie nowy, tylko używany warto sprawdzić u zegarmistrza lub u jubilera czy zegarek faktycznie jest wykonany ze złota, a nie tylko pozłacany.

Dodaj komentarz